آموزش پارچه شناسی و شناخت فنی و کاربردی در دوره های طراحی لباس جایگاه ویژه ای دارد. مطلب امروز سایت تخصصی گلدوخت مربوط به آموزش پارچه شناسی و کاربرد آن در طراحی لباس است. همراه ما باشید.

تقسیم بندی پارچه ها و الیاف و شناخت آن منجر به کیفیت طراحی ها شده و نتیجه کار را به صورت دلخواه در می آورد. در صورتی که با پارچه آشنایی کافی داشته باشید، در طراحی لباس نیز با توجه به پارچه و طرح آن کار نهایی بدون ایراد و مشکل انجام خواهد شد.

آموزش پارچه شناسی
آموزش پارچه شناسی

به طور کلی پارچه ها با الیاف طبیعی و یا الیاف مصنوعی تولید می شوند که از این میان می توان به پارچه های نخی، کتان، ابریشم، ویسکوز، لاکرا، لنین، جین، پلی استر، ریون و انواع دیگر پارچه اشاره کرد. هر کدام از این پارچه ها برای نوع خاصی از لباس و تن پوش مناسب می باشند.

مرتبط بخوانید: آموزش کار با چرخ خیاطی

مباحث دوره های آموزش پارچه شناسی

در تولید انبوه شناخت پارچه و تناسب با کاربری نقش مهمی را ایفا می کند.
در نظر داشته باشید که برخی از پارچه ها قابلیت ارتجاعی داشته و در اصطلاح کش می آیند.
در طراحی لباس نادیده گرفتن این موضوع منجر به دوخت نهایی مشکل داری شده و طراح می بایست آموزش پارچه شناسی و کاربرد پارچه ها را به درستی فرا گرفته باشد.
بافت پارچه یک مبحث مهم در دوره های آموزش پارچه شناسی است که می تواند در طراحی لباس اثرگذار باشد. ضروری است بدانید در هنگام طراحی پارچه چه نوع بافتی مورد استفاده قرار گرفته است. بافت پارچه در استحکام تأثیر مستقیم دارد بر این اساس می توان در هنگام برش و دوخت پارچه نیز با توجه به بافت، کار نهایی قابل قبولی را ارائه داد.

آموزش پارچه شناسی
آموزش پارچه شناسی
انتخاب نادرست جنس و یا بافت پارچه در هنگام طراحی لباس، برش و مرحله دوخت تمام زحمات و تلاش های دست اندرکاران در این صنعت را از بین خواهد برد و از زیبایی لباس آماده شده به شدت کم خواهد کرد.
برخی از بافت ها مناسب برای همه موارد نیستند. یکی از مباحث دوره آموزش پارچه شناسی، رنگرزی و آشنایی با نحوه رنگ کردن پارچه است. آماده سازی پارچه قبل از ورود به مرحله رنگرزی، از جمله مواردی است که می‌تواند نقش مهمی را در ایجاد یک شید رنگی مطلوب و یکنواخت ایفا نماید.

مرتبط بخوانید: کسب درآمد از خیاطی

از جمله عملیاتی که باید در این مرحله صورت گیرد، عاری نمودن پارچه از هرگونه چربی و کثیفی است. به عنوان مثال، پارچه‌های %۱۰۰پلی‌استر با لاکرا، به دلیل راحتی در عملیات بافندگی از روغن‌های استرچ  استفاده می‌کنند که معمولاً ترکیباتی از روغن‌های آلی و امولسی فایرها هستند.

این روغن‌ها باید پس از شستشوی اولیه به راحتی از پارچه خارج ‌شوند اما متاسفانه به دلیل نامرغوب بودن برخی از این مواد، این امکان فراهم نمی‌شود. جهت زدودن روغن‌های لاکرا که سخت‌تر از روغن‌های استرچ از پارچه خارج می‌شوند، از موادی به نام Oil Remove استفاده می‌گردد که صابون‌های حلال‌داری هستند و قابلیت زدودن هرگونه چربی را دارند. این مواد باید قبل از شروع عملیات رنگرزی و در دمای جوش به مدت ۴۵-۳۰ دقیقه به کار گرفته شود.
آموزش پارچه شناسی
آموزش پارچه شناسی

تار و پود پارچه چیست؟
تار پارچه در واقع همان راه های موازی در طول پارچه است که به صورت سرتاسری در همه قسمت های پارچه وجود دارد.
پود پارچه نیز به صورت موازی در عرض پارچه دیده می شود. اگر تکه ای پارچه را در دست بگیرید به خوبی می توانید تار و پود را در پارچه تشخیص دهید. در امتداد دو طرف پارچه یا همان عرض و پود، بافت به صورت تار و پودی بافته شده و در هنگام برش باز نمی شود به این قسمت از پارچه در اصطلاح ترکی پارچه گویند.

همانطور که می دانید هر پارچه دو طرف دارد. به یک سمت رو و به دیگری پشت پارچه گویند. روی پارچه قسمتی است که پس از دوخت لباس دیده خواهد شد و پشت پارچه با بدن در تماس است.این قسمت در اغلب پارچه ها کمرنگ تر بوده و به سادگی تشخیص داده می شود. راستای پارچه خطی است که به طور فرضی در نظر گرفته می شود و طول لباس در طراحی است.
به طور معمول طراحی لباس در راستای پارچه برای قد لباس در نظر گرفته می شود و به جز موارد خاص همواره لباس از راستا طراحی می شود.
شناخت قسمت اریب پارچه در طراحی لباس و برش بسیار مهم است زیرا اغلب پارچه ها از خط اریب قابلیت کشسانی داشته و بدون در نظر گرفتن این مورد دوخت نهایی با اشکال مواجه می شود.خط اریب پارچه خط کجی است که انتهای طول و عرض پارچه را به هم متصل می کند.
آموزش پارچه شناسی
آموزش پارچه شناسی

نکته : در هنگام طراحی توجه به بافت پارچه، جنس، رنگ و طرح از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای مثال در دوخت لباس های مجلسی و یا لباس شب از پارچه های مخصوصی استفاده می شود که اغلب ریز بافت می باشند و یا پارچه هایی با طرح های راه راه در هنگام طراحی و برش ظرافت هایی دارد که باید به آن توجه کرد. امیدواریم مطلب امروز ما در خصوص آموزش پارچه شناسی برای شما مفید واقع شده باشد. با نظرات خود تیم تولید محتوا گلدوخت را در ارائه بهترین مطالب یاری کنید.

منبع: سایت طراحی دوخت