در این مطلب از گلدوخت تصمیم داریم آموزش کار با پایه سردوز را خدمت شما توضیح دهیم. سردوزی دوختی است که لبه ی پارچه برای جلوگیری از ریش ریش شدن و در موردی برای زیبایی دوخته می شود.

این دوخت ماشین های خاص خود را دارد اما برخی از چرخ خیاطی های خانگی توسط پایه ی خاصی که به آن پایه سردوزی گفته می شود این دوخت را انجام میدهند.

در چرخ خیاطی های تخصصی سردوزی، ماشین دارای تیغ خاصی برای برش لبه ی پارچه می باشد اما این تیغ در چرخ خیاطی های خانگی معمول نیست،این برش اتوماتیک به چرخ خیاطی این قابلیت را می دهد که هم با سرعت، دقت و زیبایی بیشتر لبه ی پارچه را بدوزد. اگرچه اکسسوری های خاصی برای این کار طراحی و تولید شده اند اما کاربرد زیادی ندارند.

مرتبط بخوانید: نکات خرید چرخ خیاطی

پایه های سردوز طرح ها و اقسام متفاوتی دارند اما رسالت همه ی آن ها یک چیز یکسان است، این پایه ها با استفاده از تیغه ایی کوچک باعث راهنمایی درست خیاط می شوند که به صورت دقیق و  یکنواخت لبه ی پارچه را بدوزد.

هر برند تولید کننده ی چرخ خیاطی پایه ی خاص خود را استفاده می کند، همچنین ممکن است که در بین مدل های یک برند پایه های متفاوتی استفاده شود اما اکثرا از یک نوع استفاده می شود. برای سردوزی معمولا از نخ های تمام پلی استر استفاده می کنند که صرفه ی اقتصادی بیشتری داشته باشد. امیدواریم این ویدئو در حوزه آموزش کار با پایه سردوز برای شما مفید واقع شده باشد.