پارچه مانتویی

انتخاب پارچه مانتویی مناسب از جمله مواردی است که در دوخت آن و در نهایت در شیک پوشی شما موثر است. انتخاب پارچه مانتویی دغدغه بسیاری از بانوان است و همواره ذهن آن ها را به خود درگیر کرده است.
تیپ ظاهری و پوشش افراد، تا حدودی نشان دهنده شخصیت و نحوه تفکر افراد است. در کشورهای اسلامی از جمله ایران مانتو و یا چادر اولین چیزی است که در پوشش ظاهری یک خانم به چشم می آید.
مانتو، یکی از پرکاربردترین لباس ها در ایران است که قابلیت زیادی در زمینه های مختلف، از تولید پارچه و طراحی مدل گرفته تا زمینه فروش دارد. در بحث مانتو و پارچه مانتویی می توان به انواع مدل ها، استایل ها، دوخت ها و غیره پرداخت. در مطالب آینده قصد داریم در این زمینه ها نیز برای شما بنویسیم. اما موضوع امروز مقاله ما انتخاب پارچه مانتویی مناسب و پارامترهای آن است. همراه گلدوخت باشید.

مرتبط بخوانید: نکات دوخت پارچه های ژرسه و کشباف

اهمیت مانتو و خرید مانتو

مصرف بالای مانتو و پارچه مانتویی، سبب ایجاد یک بازار بزرگ رقابتی شده است. این رقابت از تامین پارچه گرفته تا مکان ها توزیع مانتوها وجود دارد. این رقابت میان کارخانجات نساجی، طراحان پارچه، عمده فروشی های پارچه و مانتو، مزون ها و ایده پردازان مد و لباس وجود دارد. هر کدام از این مراکز قصد دارند با ارائه ایده بهتر، خلاقیت،  ارایه جنس، طرح و مدلی متفاوت، قصد سبقت گرفتن از دیگری را دارند. البته موضوع دیگری که باید به آن توجه کنید، بازار بزرگ پارچه مانتویی و مانتو سبب سردرگمی مصرف کنندگان و حتی تولیدی های پوشاک نیز شده است.
این روزها در فضاهای مختلف مجازی از جمله اینستاگرام، تلگرام و فیس بوک، مزون ها عکس های فراوانی از انواع مختلف مدل های مانتو و پارچه های وجود دارد که خریداران را سردرگم می کند! البته هر کدام از این موارد که برای شما ذکر کردیم برای ماندگاری نیاز به رقابت خواهند داشت!

پارچه مانتویی
پارچه مانتویی

انواع مانتو

با توجه به محیط وشرایط، هر نوع مانتویی برای محیط و شرایطی خاص تهیه می شود. بنابراین به طور مثال مانتویی که در یک مجلس می پوشید با مانتو اداری و یا مانتو دانشگاه و یا مانتو راحتی مناسب سفر متفاوت خواهد بود. از این رو مانتو ها بر اساس نوع مصرف به دسته های ذیل تقسیم می شوند:
– مانتو ساده(مناسب محل کار، سفر و.. )
–مانتو اسپرت
–مانتو مجلسی
– مانتو یونیفرم اداری (که هر شرکت طراحی مخصوص به خود را دارد.)
– مانتو بهاره، تابستانی، پاییزه، زمستانی(جنس پارچه در این نوع مانتو ها تعیین کننده فصل استفاده از آن است)
–مانتو دانشجویی

البته در نظر بگیرید که با توجه به مدل مانتو، نوع دوخت، پارچه، یقه، طرح پارچه، کاربرد، کشور سازنده، نام برند، رنگ، چاپ پشت مانتو، عدد سال و حتی نام بازیگران، به بعضی از مانتو ها القابی اختصاص یافته است:
مانتو خفاشی سنتی، انواع مانتو های هنری، مانتو های جلو باز و بسته، نخی، ٢٠١۶، ۲۰۱۷، مانتو های راحتی، عبایی،مانتو نوشته دار، شیشه ای، مانتو بارداری و .. از انواع مانتو است که در بازار به فروش می رسد. انتخاب پارچه مانتویی مناسب برای هر یک از این مدل ها الزامی است! به طور مثال با پارچه های مجلسی نمی توان مانتو مدل دانشجویی دوخت!

مشخصات اصلی پارچه مانتویی چیست؟ در انتخاب پارچه مانتویی به چه چیزی توجه کنیم؟

از نظر شناخت پارچه باید ذکر کنیم که عموم مردم، پارچه را با صفاتی همچون کشی، لطیف، زبر، نخی، ضخیم، نازک و غیره می شناسند. این صفات را با زبانی ساده، در ادامه این مقاله از گلدوخت قصد داریم این موارد را با جزئیات بررسی کنیم:

  • کشی یا غیرکشی:

پارچه مانتویی می تواند تخت بافت یا به اصطلاح تار و پودی باشد. این نوع پارچه کش نمی آید. پارچه های کشی مانتویی، در دو نوع موجود هستند: در عرض کش یا کش در یک جهت، تمام کش و یا کشی در دو جهت. کشی بودن پارچه در بدن نما بودن مانتو نقش بسزایی دارد. مشکل عمده پارچه های کشی مربوط به بعد از شستشو است. پارچه های کشی ممکن است، دچار آبرفت و تنگی مانتو شوند. مزیت اصلی پارچه کشی این است که چروک نمی شود.

  • ضخامت پارچه مانتویی:

ضخامت پارچه انتخابی، متناسب با فصل و آب و هوا تغییر می کند. مثلا در زمستان و هوای سرد، مانتوهایی با پارچه فوتر، پشمی و خزدار مورد توجه هستند. پارچه های مناسب برای مانتوی تابستانی، انواع گوناگونی دارند که در بین عموم به پارچه های نخی و نازک معروف هستند.

مرتبط بخوانید: 5 سوال مهم در رابطه با خرید چرخ خیاطی

  • ساده، رنگی یا طرح دار بودن پارچه مانتویی:

برای مانتوهای رسمی، اکثر خانم ها به دنبال پارچه های ساده و تمام رنگی هستند. در ایران اغلب رنگ های تیره، همچون مشکی، سرمه‌ای و طوسی برای مانتو محبوب تر هستند. زیرا ست کردن رنگ های تیره با روسری و کفش ها متنوعی امکان پذیر است.

  • نوع الیاف:

اگر در خصوص الیاف پارچه سلیقه خود را در نظر بگیرید. هم چنین فصلی که قرار است این مانتو را مورد استفاده قرار بدهید. به طور مثال جنس های ریون مناسب فصل تابستان نیستند. یا برای پاییز باید از جنس های ضخیم تر استفاده کنید.

پارچه مانتویی
پارچه مانتویی
  • عرض پارچه:

مقدار عرض پارچه در چیدمان الگو، استفاده بیشتر از پارچه، کاهش ضایعات و دورریز بسیار مهم است.  اکثر پارچه های مانتویی، عرض ١۵٠ سانتی متر دارند که برای انواع الگوها ایده‌آ‌ل ترین عرض محسوب می شود.

  • رنگ پارچه و کیفیت ثبات آن در شستشو:

هر چقدر هم که خیاط خوبی باشید، اگر پارچه ای که انتخاب می کنید کیفیت مناسبی نداشته باشد و با یک بار شستشو رنگ و فرم خود را از دست بدهد، تلاش شما بی فایده می ماند! در انتخاب کیفیت پارچه دقت کافی را داشته باشید.

از این که تا پایان مقاله امروز گلدوخت همراه ما بودید، سپاس گزاریم. با نظرات ارزنده خود ما را در درج مقالات بهتر یاری کنید.