طراحی خاص و زیبای لباس همیشه یکی از دغدغه‌های مهم خیاط‌ها و طراحان لباس است. یکی از راه‌هایی که به وسیله ی آن می‌توانید کار خود را متفاوت جلوه دهید، تزئین لباس است؛ اما تزئین لباس با دست، زمان و انرژی زیادی می‌برد و ممکن است نهایتا منجر به بی‌حوصلگی و اشتباهاتی در کار شود. برای حل این مشکل و راحتی این کار می‌توان از دستگاه‌های تزئین لباس استفاده کرد. این دستگاه‌ها انواع و کاربردهای متفاوتی دارند که متناسب با نیاز شما ساخته شده‌اند. در این مقاله از فروشگاه اینترنتی گلدوخت بیشتر با آن‌ها آشنا می‌شویم.

 

دستگاه مروارید زن

این دستگاه یکی از مهم‌ترین دستگاه‌های تزئین لباس است. دستگاه مروارید زن با نام‌های دیگری همچون پانچ مروارید، مروارید چسبان و مروارید کوب نیز شناخته می‌شود. به طور کلی، دستگاه مروارید زن، ماشینی برای چسباندن مروارید روی انواع پارچه است. این دستگاه با استفاده از میخ، مرواریدها را روی پارچه نصب می‌کند. لازم است شما روی پارچه را آماده کنید و با گذاشتن نقاطی قسمت‌های مورد نظر را مشخص کنید. دستگاه بدون نیاز به دوخت، کار را برای شما انجام می‌دهد. این دستگاه دارای مخزنی مخصوص مروارید و میخ است. کاربر با قرار دادن دستگاه در قسمت مربوطه پدال را فشار می‌دهد و مروارید روی پارچه پانچ می‌شود.

این دستگاه در انواع دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک وجود دارد. معمولاً دستگاه مروارید زن دستی برای پارچه‌های ضخیم مناسب نیست و سرعت کار را پایین می‌آورد. دستگاه نیمه اتوماتیک با پدال کار می‌کند و نیرویی به مراتب کمتر از دستگاه دستی را از شما طلب می‌کند. لازم است قبل از خرید به میزان تولید خود توجه کنید و مدلی را انتخاب کنید که نیازهای شما را برآورده کند. برخی از این دستگاه‌ها، اندازه‌ها و شکل‌های خاصی را پشتیبانی نمی‌کنند. بهتر است مدلی را انتخاب کنید که از پس اندازه‌های مختلف برآید.

دستگاه مروارید زن دستی از انواع دستگاه‌های تزئین لباس
دستگاه مروارید زن

دستگاه نگین زن

نگین زیبایی کار را بیشتر می‌کند و در کیف، کفش، کمربند و انواع لباس‌ها به خصوص لباس‌های محلی بسیار کاربرد دارد. دستگاه نگین زن یا نگین چین، نگین‌ها را به صورت جداگانه و تک به تک روی پارچه می‌چسباند. امروزه استفاده از این دستگاه به دلیل سرعت بالا و ماندگاری بیشتر، جای روش‌های سنتی را گرفته است. این دستگاه برقی است و با گرم کردن چسب پشت نگین باعث چسبیدن آن به لباس می‌شود. دستگاه نگین زن در انواع نگین زن دستی، نگین زن نیمه اتوماتیک و نگین زن تمام اتوماتیک وجود دارد؛ که می‌توانید با توجه به نیاز خود آن‌ها را تهیه کنید.

دستگاه نگین زن دستی از انواع دستگاه‌های تزئین لباس
دستگاه نگین زن

 

دستگاه پرس

دستگاه پرس که ممکن است از آن به عنوان دستگاه پرس حرارتی نگین هم یاد شود؛ از دستگاه‌های تزئین لباس است که از آن برای چاپ سابلیمیشن و چسباندن نگین استفاده می‌شود. صفحه‌ی کار دستگاه 40 * 60 سانتی‌متر است که برای چاپ پارچه، تی‌شرت، کوسن و البته چسباندن نگین مناسب است. این دستگاه با دمای بالا و فشار زیاد، چاپ دائمی را بر روی محصول ایجاد می‌کند. برای کار با این دستگاه ابتدا باید با پرینتر از طرح مورد نظر پرینت بگیرید؛ سپس کاغذ چاپ شده را به همراه پارچه در پرس حرارتی قرار ‌دهید. بعد از پرس، چاپ از کاغذ جدا شده و روی پارچه قرار می‌گیرد. این دستگاه در دو نوع معمولی و چرخشی وجود دارد؛ که نوع چرخشی آن برای زاویه‌ی بیشتر جهت تنظیم کار مناسب است. (نکات خرید چرخ خیاطی را هم برای شما به صورت اختصاصی نوشته ایم! از دست ندهید!)

 

دستگاه پرس حرارتی
دستگاه پرس

 

دستگاه گلدوزی

این دستگاه‌ها می‌توانند طرح‌های گلدوزی را روی انواع پارچه ایجاد کنند. دستگاه‌های گلدزوی مدل‌های مختلفی دارند. در دستگاه‌های معمولی کار به صورت دستی و توسط خیاط انجام می‌شود. دستگاه‌های اتوماتیک شامل تعداد زیادی سوزن و نخ‌های رنگی هستند. این دستگاه‌ها با استفاده از برنامه کامپیوتری مدل‌ها و طرح‌های زیادی ایجاد می‌کنند. دستگاه‌های گلدوزی با تعداد کله‌ها شناخته می‌شوند و می‌توانند از یک تا هشت کله داشته باشند.

دستگاهی که هشت کله دارد می‌تواند هشت مدل پارچه‌ی مختلف را گلدوزی کند. برای انتخاب دستگاه، جنس پارچه را در نظر بگیرید، اگر پارچه سر باشد (مثل ریون) هر دستگاهی از پس گلدوزی آن برنمی‌آید.

 

دستگاه گلدوزی کامپیوتری
دستگاه گلدوزی

دستگاه پانچ حلقه

از دیگر دستگاه‌هایی که برای تزئین لباس استفاده می‌شود، دستگاه پانچ حلقه است. امروزه کاربرد آن در برخی مانتوها، روسری‌ها و یا بعضی از شلوارها دیده می‌شود. این دستگاه دو مدل دستی و اتوماتیک دارد و جهت پانچ و پرس حلقه و همچنین پانچ و پرس دکمه کاربرد دارد.

 

دستگاه منجوق بافی

این دستگاه ظاهر ساده‌ای دارد، اما برای بافت منجوق بسیار ضروری است. ابعاد کوچک این دستگاه باعث می‌شود بتوانید به راحتی در هر جایی از آن استفاده کنید. عرض این دستگاه‌ها تقریباً 9 الی 11 سانتی‌متر است و حدودا 25 مهره را در خود جای می‌دهند. از این دستگاه بیشتر برای ساختن دستبند استفاده می‌شود؛ اما می‌توان با آن نوار‌های منجوقی زیبایی برای تزئین سرآستین و حاشیه‌ی لباس‌ها ایجاد کرد.

در این مقاله با دستگاه‌های مختلف تزئین پارچه و لباس آشنا شدیم. دیدیم که امروزه استفاده از دستگاه چقدر به بهتر شدن و تمیزتر شدن کار کمک می‌کند. اگر خیاط هستید، با داشتن چند دستگاه تزئین لباس می‌توانید سبک خاصی در کار خود ایجاد کنید و همه را مجذوب هنرتان کنید. شما برای کارتان کدام دستگاه را بیشتر ترجیح می‌دهید؟