قیچی برقی

قیچی برقی چیست؟! چقدر می تواند کار ما را در خیاطی آسان کند؟ اگر در دنیای تولید مشغول به کار باشیم یکی از وسایلی که هر روزه مورد استفاده ما قرار می‌گیرد قیچی است که انواع مختلفی دارد. این‌که از قیچی درستی براساس روند کاریتان انتخاب کنید بسیار مهم است. سرعت و دقت برش شما تماما به نوع و مدل قیچی شما بستگی دارد. حجم تولیدات شما و سبک کاریتان می‌تواند راهنمای شما باشد. برای مثال پارچه‌های ساتن و حریر براساس مدلی که دوخته می‌شوند به قیچی تیز دستی و پارچه‌های کتانی که قرار است در حجم بالا تولید شوند به قیچی برقی در نوع مشخص خودشان احتیاج دارند. در این مطلب قصد داریم ابتدا از تاریخچه قیچی بگوییم و به انواع قیچی از جمله قیچی برقی و نکات آن بپردازیم. همراه گلدوخت باشید.

 

تاریخچه قیچی 

عده‌ای معتقدند لئوناردو داوینچی مخترع قیچی بوده است اما اگر تحقیقات گستره‌ای انجام بدهیم می‌بینیم که تاریخچه‌ی آن به سال‌هایی قبل از لئوناردو داوینچی برمی‌گردد. در حدود 1500 سال قبل میلاد‌، مصری‌های باستان از نوعی قیچی استفاده می‌کردند‌ که معمولا از فلز برنز ساخته می‌شد. هنگام استفاده با فشار دادن تیغه‌ها به‌ یکدیگر می‌چسبیدند و سپس از یکدیگر جدا می‌شدند. بعدازآن رومیان در حدود 100سال قبل میلاد طرح مصری‌ها را تغییر دادند‌، به‌طوریکه قیچی‌های تیز آنها شباهت بیشتری به شکل قیچی‌های امروزی داشته است. رومی‌ها نیز برای ساخت قیچی گاهی از برنز و گاهی از آهن استفاده می‌کردند.

شناسایی مخترع دقیق قیچی اگرچه کار دشواری است‌، اما اولین کسی که برای ساختن و تولید قیچی‌، بیش‌از 200سال پس‌از مرگ داوینچی یعنی درسال 1761 از فولاد استفاده کرد‌، رابرت هینچلیف از شفلید انگلستان بود.

قیچی و هنر خیاطی

یکی‌از هنرهای قدیمی و ماندگار ایرانیان که از سال‌های دور موردتوجه بسیاری از افراد قرار گرفته، هنر‌خیاطی بوده است که پیشرفت تکنولوژی در طراحی انواع قیچی و لوازم خیاطی مدرن تحول بزرگی را در این هنر ایجاد کرده است.

 • انواع قیچی‌ها و کاربردهایشان در خیاطی:

 1. قیچی ساده خیاطی:

  قیچی ساده خیاطی را که می‌توان در اکثر خانه ‌های ایرانی مشاهده کرد، ظاهری ساده دارد که دسته های آن به شکل حلقه‌های ساده طراحی شده است. این نوع قیچی بین دیگر قیچی‌ها ازنظر قیمت ارزان‌ترین نوع است و بیشتر در کارهای روزمره‌ی خیاطی به کار می‌رود.

 

 1. قیچی دالبری یا همان زیگزاگی:

اگر قصد دارید خیاطی را به‌‌صورت حرفه‌ای دنبال کنید، باید نحوه کار با انواع قیچی از جمله قیچی دالبری یا زیگزاگ را بلد باشید. در این نوع قیچی طراحی لبه‌های آن به‌صورت زیگراگی انجام گرفته است. این نوع طراحی باعث شده است که، زمانی‌که پارچه را برش می‌دهیم، تاروپود پارچه ازهم جدا نشود.

 

 1. قیچی برش کوچک:

این مدل قیچی که لبه‌های کوتاه و نازک دارد به ما کمک می‌کند تا زمانی‌که مجبور می‌شویم از دوخت‌های خیلی ظریف استفاده کنیم، تسلط بیشتری داشته باشیم.

قیچی برش کوچک
قیچی ظریف
 1. قیچی برش ضخیم:

قیچی برش ضخیم باید نیروی لازم را برای برش پارچه‌های خیلی ضخیم داشته باشد به همین دلیل، در ساختار آن یک خمیدگی طراحی شده و دسته‌های آن بزرگ‌تر ساخته شده است. همین ویژگی‌ها باعث تفاوت این نوع قیچی با دیگر قیچی‌ها شده است.

 

 1. قیچی گلدوزی:

قیچی‌های گلدوزی به گونه‌ای طراحی شده است تا بسیار ظریف و دقت بالایی داشته باشند که زمان گلدوزی، هیچ گونه آسیبی به سایر نقاط گلدوزی‌شده وارد نکنند.

 

قیچی گلدوزی
قیچی گلدوزی برای دوخت ظریف
 1. قیچی برقی خانگی:

همان‌طور که گفته شد تا کنون قیچی‌های مختلفی ساخته و طراحی شده است که پیشرفته‌ترین آن‌ها قیچی‌برقی خانگی است که می‌توان انواع پارچه‌ها را برش داد و هرگونه الگوی ساده یا پیچیده را خیاطی کرد و لذت برد.

 

 1. قیچی برقی مخصوص تولیدی‌ها:

این مدل قیچی درواقع یک گزینه عالی برای برش هم‌زمان چندین پارچه بر روی هم است. بهتر است در تولیدی‌های لباس و خیاطی‌های بزرگ استفاده شود. زمان استفاده از قیچی‌برقی باید به نکته مهم رعایت کردن مسائل ایمنی و استاندارد توجه کرد. عدم رعایت این نکات ممکن است صدمات زیادی را به شما وارد کند.

 

قیچی برقی

قیچی‌برقی از جدید‌ترین ابزارهای خیاطی است و در مکان‌هایی کاربرد دارد که روزانه باید برش‌های بسیاری انجام گیرد. در واقع امروزه دستگاه‌ها و ابزارآلات مختلفی برای ایجاد برش روی انواع و اقسام سطوح پارچه‌ای و دیگر سطوح مانند ورقه‌های فلزی و فولادی استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین این‌دسته از وسایل قیچی‌های برقی هستند. قیچی‌های برقی با توجه به برند و نوع کاربردی که دارند از انواع و اقسام مدل‌ها برخوردار هستند. فراموش نکنید که قبل از خرید، به قیچی‌برقی و نکات آن توجه کنید. ( آموزش پارچه شناسی و نکات مهم آن هم در خیاطی به شما کمک می کند. از دست ندهید!)

 

نکات مهم برای خرید قیچی برقی

 • نکات مهمی که هنگام خرید قیچی برقی باید  به آن‌ها توجه کرد :

منبع تغذیه: اولین نکته‌ای که هنگام خرید قیچی‌برقی باید به آن توجه کرد، منبع تغدیه این نوع قیچی است. منابع تغذیه یا به صورت شارژی یا به صورت سیم‌دار با قابلیت اتصال به برق شهری طراحی و تولید شده باشند. مدل‌های سیم‌دار توان موتوری بالاتری دارند. به همین دلیل از قدرت کاری بیشتری برخوردار هستند. باید نوع نیاز و زمینه کاری خود را در نظر بگیرید.

 

استفاده آسان این قیچی: نکته بعدی که هنگام خرید و استفاده از قیچی برقی باید به آن توجه شود، سهولت در استفاده است. پیشنهاد می‌شود که قبل از اقدام به خرید، حتما از طراحی بدنه، نحوه کار با قیچی بازدید کنید. خیال خود را راحت نمایید تا هنگام استفاده از این نوع قیچی برقی از راحتی بسیاری برخوردار خواهید شد.

 

میزان برش قیچی: این مدل قیچی‌ها معمولا از توان یکسانی هنگام برش برخوردار نیستند. به همین دلیل بهتر است با‌توجه به نیاز کاری خود به هنگام خرید قیچی برقی، به میزان برش آن توجه کنید.

 

توان موتوری قیچی برقی: توان موتوری قیچی‌های برقی با‌توجه به حجم و اندازه‌ایی که دارند به دو بازه 0 تا 500  واتی و 500 تا 1000 واتی تقسیم می‌شوند. در این مورد با توجه به نوع نیاز خود، شما باید تصمیم بگیرید که از کدام بازه توان موتوری قیچی‌برقی استفاده کنید.

 

قابلیت تنظیم سرعت قیچی برقی: یکی دیگر از نکاتی که زمان خرید قیچی‌برقی که به نفع شما است تا به آن دقت کنید، داشتن قابلیت تنظیم سرعت‌، جهت سریع و یا کند برش دادن سطوح است. شما با این کار برای برش‌های دقیق می‌توانید از دور کند دستگاه استفاده نمایید.

 

طول سیم برق قیچی برقی: طول سیم قیچی یکی از موارد مهمی است که به شما پیشنهاد می‌شود حتما هنگام خرید به آن توجه کنید. طول سیم برق به بدنه قیچی متصل می‌شود که اگر کوتاه باشد باعث مشکلاتی می‌شود. پس توصیه می‌شود به دنبال قیچی‌برقی با سیم طولانی باشید.

 

انواع چرخ خیاطی صنعتی را در گلدوخت حتما ببینید!

 

2 مدل قیچی برقی

قیچی برقی هشت‌پر:

برای برش پارچه‌های ظریف تا ضخیم از قیچی‌های هشت‌پر استفاده می‌شود. برای برش با این مدل قیچی برقی، ارتفاع استاندارد پارچه‌ها 24 میلی متر است. از این مدل قیپچی برای برش انواع شلوار پارچه‌ای، لباس ورزشی و لباس بچه‌گانه استفاده می‌شود. وزن این نوع قیچی برقی 4 کیلوگرم و از جنس فلز است که با ولتاژ 220 ولت کار می‌کند.

 

قیچی هشت پر
قیچی برقی هشت پر

 

 

قیچی برقی عمود‌بر:

قیچی‌های برقی عمود بر که با واحد اینچ دسته‌بندی می‌شوند از سایز 5 تا 15 اینچ متغیر هستند. درواقع این اعداد نشان دهنده تیغ برش پارچه است. قیچی‌برقی عمودبر تیغ تیزکن اتوماتیک دارد و بیشتر برای کارگاه‌های صنعتی استفاده می‌شود. اکثر تولیدکنندگان پوشاک از این نوع قیچی استفاده می‌کنند. این قیچی در میان عموم به قیچی برقی معروف است در صورتی‌که قیچی برقی عمودبر است.

قیچی برقی
قیچی برقی عمودبر

در پایان این مطلب، باید بگوییم که هنر خیاطی بسیار کار ظریفی است. به همین دلیل برای برش پارچه با توجه به تاروپود پارچه بهتر است که، از قیچی مناسبی استفاده کنید و اگر به قیچی برقی نیاز دارید حتما قبل از خرید به نوع قیچی برقی و نکات آن توجه لازم را کنید.