ویژگی‌های دوخت خوب و تمیز

تا به حال به دوخت لباس‌هایتان توجه کردید؟ آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که دوخت لباس برایشان مهم است؟ چقدر به تمیزی دوخت لباسی که قرار است بدوزید اهمیت می‌دهید؟ خیلی از افراد هنگام خرید لباس تمام تمرکزشان را برای انتخاب مدل و رنگ لباس می‌گذارند و به این نکته کلیدی که دوخت لباس مورد نظرشان را بررسی کنند اهمیت چندانی نمی‌دهند. در صورتی که دوخت خوب یک لباس خیلی می‌تواند در ظاهر نهایی شما تاثیرگذار باشد. ما در این مطلب از فروشگاه اینترنتی گلدوخت قرار است با یکدیگر ویژگی‌های دوخت خوب لباس را از دو دیدگاه خریدار و خیاط بررسی کنیم.

نکاتی که خیاط برای دوخت خوب لباس باید بداند!

  • قلق پارچه‌ها را پیدا کن

برای اینکه حرفه‌ای خیاطی کنید و لباسی بدوزید که بدرخشد، باید پارچه مناسب کارتان را بشناسید. چرا؟ چون برای داشتن یک لباس ایده‌آل فقط مدل و طرح پارچه مهم نیست؛ بلکه جنس پارچه‌ای که قرار است با آن کار کنید هم بسیار مهم است. مثلا یک سری از پارچه‌ها هنگام اتو کشی خودشان را جمع می‌کنند. حالا اگر قبل شناسایی این مدل پارچه دوخت خود را انجام دهید، نتیجه کار اصلا نتیجه دلخواهتان نمی‌شود و تمام زحماتتان به باد می‌رود؛ ولی اگر جنس پارچه‌هایتان را خوب بشناسید، بعد از برش و قبل از دوخت اتوکشی را انجام می‌دهید و نتیجه کارتان می‌شود یک لباس خوش‌دوخت.

پارچه مناسب کار
شناسایی پارچه مناسب

 

  • برای دوخت خوب لباس چرخ خیاطی مناسب را بشناسید

اگر خیاط هستید، باید در انتخاب چرخ خیاطی‌تان برای رسیدن به یک نتیجه‌ی عالی حسابی دقت کنید. مثلا اگر شما قرار است با پارچه جنس جین کار کنید، چرخ خیاطی انتخابی‌تان نقش مهمی در کارتان دارد؛ چون این چرخ باید توانایی دوختن پارچه‌های ضخیم را داشته باشد. همچنین چرخ خیاطی نقش خیلی مهمی را، هم در راحتی کارتان و هم در نتیجه نهاییتان ایفا می‌کند؛ اما اگه قرار باشد با یک چرخ معمولی جین ضخیم بدوزید، تنها کاری که می‌توانید بکنید تعویض سوزن‌های شکسته‌ است!

نکته بعدی اینکه ابزار چرخ خیاطی‌تان را بشناسید و استفاده درست ازش آن را یاد بگیرید. مثلا اگر پارچه‌تان، پارچه‌ای ظریف مثل پارچه حریر است حتما از پایه رول چرخ خیاطی استفاده کنید. حتی در انتخاب ضخامت سوزن چرختان هم دقت کنید؛ چون بعضی پارچه‌ها مثل پارچه‌های ریون به سوزن‌های ظریف احتیاج دارند.

انتخاب چرخ خیاطی
چرخ خیاطی مناسب کار

 

  • برای دوخت خوب لباس درست اتوکشی کنید

این نکته را ممکن است بدانید ولی ما جهت اطمینان باز هم یادآوری می‌کنیم. همیشه پارچه را از پشت اتو کنید؛ چون اکثر پارچه‌ها وقتی حرارت می‌بینند برق می‌افتند. پس حتما پارچه پشت و رو  را اتو کنید و یا از یک پارچه‌ی دیگر برای انداختن روی سطح پارچه‌ای که اتو می‌کنید استفاده کنید. ( راهنمای خرید چرخ خیاطی را به صورت ویژه برای شما نوشته ایم! از دست ندهید!)

 

اتوکشی
اتوکشی درست پارچه

 

  • برای پشت و روی لباستان به یک اندازه ارزش قائل شوید

به همان اندازه که تمیزی نمای بیرونی لباستان خیلی اهمیت دارد، تمیزی داخل کارتان هم به شدت مهم است. شما هرچقدر هم که برای تمیزی بیرون لباستان زمان بگذارید و لباس به ظاهر بی نقصی ارائه بدهید ولی از داخل کارتان غافل شوید، باید تمام زحماتتان را هدر رفته بدانید. پس برای تمیزی داخل کارتان هم زمان بگذارید و سعی کنید تمام قلق‌های دوختش را پیدا  کنید تا به نتیجه‌ای مطلوب برسید.

 

نکاتی که برای خرید لباس خوشدوخت باید به آن توجه کنیم:

  • ظاهر لباس را کامل بررسی کنید

سعی کنید تا جایی که می‌توانید تمام نواحی مختلف لباس مورد نظرتان را کامل بررسی کنید. مثلا قسمت‌های چرخ شده لباس را به لحاظ دوخت ناصاف و ناقص، گره‌خوردگی و دوخت بی‌نظم بررسی کنید. همچنین اگه نشانه‌هایی از باز شدن درز‌ها دیدید و یا اگر از دو سمت دوخت را کشیدید و به نظرتان دوخت مقاوم و خوبی نیامد حتما از خرید آن صرف نظر کنید؛ حتی اگر عاشقش بودید! همچنین لباس را پشت و رو کرده و دوخت‌های داخلی لباس را هم کامل بررسی کنید. در صورتی که دوخت ناتمام در لبه‌های داخلی دیدید و یا با حجم عظیمی از نخ‌های گره خورده مواجه شدید، قید آن لباس را بزنید.

بررسی دقیق ظاهر لباس
بررسی لباس

 

  • برای دوخت خوب لباس حتما پرو کنید

اگه می‌خواهید از دوخت خوب لباستان مطمئن بشوید، حتما یک بار آن را بپوشید. حتما برایتان پیش آمده که به دلیل مشغله‌ای که داشته‌اید لباسی را بدون امتحان کردن خریده‌اید و بعد متوجه نقص‌هایش شده‌اید. این اتفاق برای اکثر خریدهای اینترنتی هم می‌افتد. پس اگه نمی‌خواهید این اتفاق برایتان بیفتد، حتما قبل از خرید لباس را پرو کنید؛ چون ممکن است در نگاه اول لباس به نظرتان بی‌نقص بیاید، ولی بعد از اینکه آن را می‌پوشید متوجه نقص‌هایی که دارد می‌شوید. مثلا ممکن است ایرادات اساسی در قسمت سر‌شانه یا پایین لباس وجود داشته باشد و یا اصلا مدل لباس مناسب فرم بدن شما نباشد.

در این مطلب به نکات ویژگی‌های دوخت خوب لباس اشاره کردیم، اساسی‌ترین و در عین حال ساده‌ترین نکاتی هستند که رعایت کردنشان تغییرات زیادی را در استایلتان به وجود می‌آورد؛ پس اگه میخواهید با کمترین هزینه ظاهر شیک و مرتبی داشته باشید از این نکات کلیدی غافل نشوید.