از سری دغدغه‌های یک نوعروس، تهیه جهیزیه است. اینکه یک جهیزیه مناسب با بودجه‌ای که دارد تامین کند. بنابراین به جز کیفیت به قیمت کالا نیز توجه دارد. یکی از این کالاها چرخ خیاطی جهیزیه است. معمولا نوعروسانی که چرخ خیاطی می‌خرند، نیاز مبرم به آن ندارند و فقط برای دوخت و دوزهای کوچک از آن استفاده می‌کنند. به همین دلیل باید قبل از خرید چرخ خیاطی، درمورد آن اطلاعات کسب کنیم، سپس اقدام به خرید کنیم. در ادامه با انواع چرخ خیاطی و معایب و مزایای آن‌ها آشنا خواهیم‌شد.

 

توقع ما از یک چرخ خیاطی چیست؟

آیا همین که قیمت و نام یک چرخ خیاطی را بدانیم کافیست؟ مطمئنا نه! ابتدا باید بدانیم چه نوع چرخ خیاطی نیاز داریم؟ بهتر بگویم از چرخ خیاطی چه توقعی داریم؟ گاهی اوقات ما نیاز داریم یک دوخت تمیز روی لایه بیرونی لباس بزنیم و چون مشخص و پیداست باید به تمیزترین نحو ممکن انجام شود. پس به جز قیمت کارایی آن نیز مهم است؟ یک دوخت و دوز ساده را برایمان راه بیندازد یا تخصصی‌تر؛ یک لباس مجلسی با جزییات به ما تحویل دهد؟ قبل از این‌که به این سوال جواب دهیم،بهتر است با انواع چرخ خیاطی و کاربرد آن آشنا شویم، تا انتخاب مناسب‌تری داشته باشیم.

 

 

انواع چرخ خیاطی‌ و تفاوت آن‌ها

چرخ‌ خیاطی صنعتی و خانگی، دو دسته از چرخ‌های خیاطی هستند که بر اساس کاربرد تقسیم شده‌اند.

  • چرخ صنعتی

چرخ خیاطی صنعتی یک چرخ تخصصی است که انواع مختلفی دارد. بعضی چرخ‌های خیاطی صنعتی راسته دوزی می‌کنند و بعضی دیگر از آن‌ها زیگزاگ می‌دوزند. این نوع از چرخ‌ خیاطی‌ها، بیشتر برای افرادی که به طور تخصصی خیاطی می‌کنند، مناسب بوده و در محیط کارگاهی یا شخصی‌دوزها، در حجم بالا و دوخت‌های سنگین، استفاده می‌شوند.

اما چرخ‌های خانگی، همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است برای استفاده خانگی مناسب هستند و به تجهیزاتی مثل گلدوزی مجهزند. این نوع چرخ‌های خیاطی مناسب دوخت و دوز در حجم کم هستند و دوخت‌های سبک انجام می‌دهند.

  • چرخ خانگی و انواع آن

چرخ‌ خیاطی‌های خانگی به سه دسته تقسیم می‌شوند.

  • چرخ خیاطی دستی: همه مادرها و مادربزرگ‌‌ها، در جهیزیه خود چرخ خیاطی دستی داشته‌اند. این چرخ، بدنه فلزی سخت و دوام بسیار بالایی دارد به همین دلیل همه نوع پارچه‌ای را می‌دوزد. با دو روش کار می‌کند؛ پدالی و با نیروی پا و یا دستی و با نیروی دست.این چرخ خیاطی هرچند عمر طولانی دارد اما مناسب جهیزیه نیست؛ چون فقط قیمت ارزانی دارد و هیچ فناوری پیشرفته‌ای که امروزه در تمام چرخ خیاطی‌ها دیده می‌شود را ندارد.

 

چرخ خیاطی دستی
چرخ خیاطی دستی

 

  • چرخ خیاطی برقی: این چرخ خیاطی‌ها تک موتوره هستند و با پدال برقی کار می‌کنند، به همین دلیل گرفتن پارچه را با هر دو دست امکان‌پذیر می‌کنند؛ پس برای افراد مبتدی بسیار عالی هستند. صفحه‌ای روی این چرخ‌ها قرار دارد که با استفاده از آن می‌توان انواع دوخت را مشخص و طول کوک‌ها را تنظیم کرد. انواع و اقسام پارچه‌ها را می‌توان با استفاده از این چرخ‌ها دوخت چراکه کیفیت دوخت عالی دارند. نکته جالب اینجاست که برخی از‌ آن‌ها نخ‌قطع‌کن خودکار و جا‌دکمه‌سوراخ‌کن خودکار دارند. دوام و طول عمری به اندازه چرخ‌های دستی ندارند اما سرعت عمل خیلی خوبی دارند. با این چرخ‌ها شما با خیال راحت، می‌توانید یک دوخت خوب وبی دردسر داشته باشید.

 

چرخ خیاطی برقی
چرخ خیاطی برقی

 

  • چرخ خیاطی کامپیوتری: این چرخ مختص افراد حرفه‌ای است. صفحه لمسی بزرگی دارند که نوع کوک‌ها را می‌توان با آن تنظیم کرد. شما می‌توانید مدل‌های مختلف کوک و دوخت را در این چرخ خیاطی ذخیره کنید تا درصورت لزوم دوباره از آن استفاده کنید. طرح‌های گلدوزی متنوع و جادکمه خودکار دارد و یکی از کارایی‌های جالب و هیجان‌انگیز این چرخ‌ها این است که می‌توان طرح‌های دوخت را به حافظه چرخ انتقال داده و الگوهای دوخت را شخصی‌سازی کنید. از معایب این چرخ‌ها می‌توان به طول عمر کوتاه و گران بودن آن‌ها اشاره کرد. به غیر از این دو عیب، کار با این چرخ برای افراد مبتدی که تازه خیاطی یاد گرفته‌اند یا هنوز چیزی از خیاطی نمی‌دانند بسیار سخت است.
چرخ خیاطی کامپیوتری
چرخ خیاطی کامپیوتری

 

نکات مهم در خرید چرخ مناسب جهیزیه

 

  • نوع و تعداد دوخت: چرخ خیاطی‌ها معمولا دوخت‌های مختلفی دارند. یک چرخ خیاطی که گلدوزی دارد ،برای شما بسیار کاربردی است.به عنوان مثال برای تزیین روبالشتی یا پوشاندن یک پارگی کوچک روی لباس، می‌توانید آن را گلدوزی کنید. برای رفو کردن هم به زیگزاگ نیاز دارید.

 

  • سرعت: فراموش نکنید شما یک خیاط حرفه‌ای نیستید، که تمام روز با پارچه و لباس سر و کار داشته‌باشید؛ بنابراین یک چرخ خیاطی مثل راسته‌دوز که خیلی سریع می‌دوزد برای شما مناسب نیست. توصیه ما این است که چرخ خیاطی که پدال آن، دکمه‌ی تنظیم سرعت دارد تهیه کنید.

 

 

  • پدالی بودن: برای راحتی بیشتر، بهتر است چرخ خیاطی پدالی بخرید. چرخ خیاطی دستی دقت را کم می‌کند؛ چراکه باید با یک دست، توپی را بگیرید و با یک دست پارچه. پس پدالی بودن یک چرخ ، سرعت و دقت را بسیار بالا می‌برد.

 

  • طول عمر: هرچند قرار نیست زیاد و روزانه از چرخ خیاطی استفاده کنید؛ اما باید طول عمر زیادی داشته باشد و بعد از مدتی استفاده، نیاز به تعمیر پیدا نکند. پس در خرید چرخ خیاطی به این نکته حتما توجه کنید.

 

 

  • قیمت: یک چرخ خیاطی گران‌قیمت بیشتر مناسب خیاط‌های حرفه‌ای است. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که علاوه بر قیمت چرخ خیاطی باید به کیفیت آن نیز توجه کرد. یک چرخ خیاطی ارزان اما بی کیفیت فقط پول شما را هدر می‌دهد. اما شما که قرار است دوخت و دوز زیادی نداشته باشید و فقط گاهی از آن استفاده کنید، بهتر است چرخ خیاطی با قیمت متوسط خریداری کنید،که نکات گفته شده بالا را داشته ‌باشد.

 

 (اگر برای جهیزیه به دنبال چرخ خیاطی مناسب هستید، پیشنهاد می کنیم بخش چرخ خیاطی خانگی گلدوخت را حتما ببینید! 😊👌

 

تا اینجا متوجه شدیم که از چرخ خیاطی چه توقعی داریم؟ و قرار است چه کارهای دوختی برایمان انجام دهد؟ سپس با انواع آنها آشنا شدیم و در انتها نکات لازم برای خرید را به شما گفتیم. حالا می‌توانید با خیال آسوده و اطلاعات کامل یک چرخ خیاطی مناسب برای جهیزیه‌تان تهیه کنید.

 

 

 

نویسنده: مریم نیازی