دوخت شلوار با الگوی ساده

خیاطی یکی از لذت‌بخش‌ترین هنرهایی‌ست که همیشه با چالش‌هایی همراه بوده است. گاهی این چالش‌ها لذت‌بخش بوده و گاهی نیز بسیار آزاردهنده؛ چراکه دوختن بعضی لباس‌ها مثل شلوار همیشه پر از چالش بوده ، بخصوص برای مبتدیان؛ به طوری که اکثرا از آن فراری هستند. این مشکلات بیشتر به خاطر عجله کردن، دستپاچگی و گاهی دانش کم خیاطی پیش می‌آید. اماکافیست نکاتی را رعایت کنید تا یک شلوار خوش دوخت داشته باشید. در این مقاله آموزشی از گلدوخت، دوخت ساده شلوار را به شما آموزش می دهیم و بعد از آن خواهید دید، که دوخت شلوار، بخصوص شلوار دامنی دیگر یک کار سخت و نشدنی نیست.😊

گام به گام با آموزش دوخت ساده شلوار

شلوارها انواع و مدل‌های زیادی دارند. امسال شلوارهای دامنی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند و به ترند محبوب سال تبدیل شده‌اند. در هوای گرم تابستان، این مدل شلوارها بسیار راحت هستند و یکی از کاربردهای خوب آن‌ها، ست شدن با خیلی از استایل‌هاست. احتمالا امسال این مدل‌ها را پشت ویترین‌ها دیده‌اید. اما تا به حال با خود گفته‌اید، کاش می‌توانستم آن را بدوزم؟ ما به شما، این ترند را به آسان‌ترین روش ممکن آموزش می‌دهیم. پس با ما همراه باشید. ( چرخ خیاطی مناسب جهیزیه چه نوع چرخی است؟! در گلدوخت اختصاصی برای شما نوشتیم😁)

 

پارچه مناسب برای دوخت ساده شلوار

برای دوخت شلواردامنی باید پارچه مناسب داشته باشید. شما می‌توانید از انواع پارچه‌ها استفاده کنید. از جمله:

 • ریون
 • کرپ
 • نخی
 • پلیسه

ابتدا از اندازه‌گیری شروع می‌کنید. برای دوخت شلوار، به اندازه‌های مختلف نیاز دارید؛ اما برای دوخت این مدل،کافیست اندازه‌های زیر را بگیرید.

دور باسن: متر را روی برجسته‌ترین قسمت باسن بگذارید، دو انگشت زیر متر گذاشته و اندازه گرفته شده را یادداشت کنید.

قد شلوار: برای اندازه گرفتن قد شلوار، متر را در قسمت کمر شلوار گذاشته و تا روی قوزک پا اندازه بگیرید.

کمر شلوار: برای به دست آوردن کمر شلوار ابتدا دور کمر(گودترین قسمت بالاتنه) را یک روبان یا نخ ببندید. سپس 6تا7 سانت پایین بیایید. این قسمت، کمر شلوار است.

قد فاق را در الگو به دست می‌آورید.

آموزش دوخت شلوار ساده
آموزش دوخت شلوار ساده

رسم الگوی شلواردامنی

قسمت جلو:

 1. ابتدا یک مستطیل با اندازه‌هایی که به دست آورده‌اید رسم ‌کنید. به نصف دور باسن 4یا 5 سانت اضافه کنید و عرض مستطیل را بکشید. طول مستطیل، اندازه قد شلوار است.
 2. وسط عرض را پیدا کنید و یک خط تا پایین بکشید. اینگونه خط پهلو را به دست می‌آورید.
 3. دور باسن را بر 3 تقسیم کنید و خطAF را روی طول مستطیل رسم کنید.
 4. دور باسن را بر8 تقسیم کنید و اندازه به دست آمده را از قسمت F به بیرون رسم کنید و خط FR را بکشید.
 5. 1⁄3 خط AF را پیدا کرده و علامت بزنید. سپس از این نقطه تا نقطه R، یک هلال با کمک پیستوله رسم کنید. بدین ترتیب فاق شلوار را به دست آورده و رسم کردید.
 6. اکنون از نقطه R تا پایین کادر یک خط صاف بکشید. یک خط از قسمت پایین عرض مستطیل به این خط جدید رسم کنید (نقطه L) و این‌گونه دمپای شلوار را ترسیم می‌کنید.

قسمت پشت:

 1. برای قسمت پشت، مانند قسمت جلو، دور باسن را بر 3 تقسیم کنید و این‌بار خط AF’را روی طول مستطیل رسم می‌کنید.
 2. مانند قسمت 4، دور باسن را بر 8 تقسیم کرده و اندازه را از F’ به سمت بیرون بکشید و F’R’ را رسم کنید. در نهایت بعد از این‌که 1⁄3 خط AF’ را به دست آوردید، آن را به R’ توسط پیستوله هلال کنید.
 3. از R’ تا پایین کادر، خط مستقیم رسم کنید و از پایین به عرض یک خط دیگر بکشید.(نقطه L’)
 4. و در آخر پایین کادر یعنی دمپا را 3تا4 سانتی متر اضافه بگیرید.
الگوی دوخت دامن شلواری
الگوی دوخت دامن شلواری

انداختن الگو روی پارچه

اکنون زمان آن رسیده که الگو را روی پارچه بیندازید. بسیار دقت کنید چون کوچک‌ترین چروک باعث خراب شدن کارتان می‌شود؛ پس مواظب باشید که پارچه زیر الگو چروک نشود. پارچه را دولا کرده و روی یک سطح صاف قرار داده، روی آن را صاف کنید و الگو را روی آن بیندازید. با سوزن ته گرد آن را روی پارچه فیکس کنید. اکنون پارچه را برش بزنید.

 

دوخت شلوار

قسمت AF و AF’ را دوخت می‌زنیم. یکی از لنگه‌ها را برگردانید و داخل لنگه دیگر که هنوز برنگردانده‌اید وارد کنید تا بتوانید فاق شلوار را بدوزید. برای تمیزی و راحتی کار، آن‌ها را روی هم سنجاق کنید و بعد فاق را بدوزید. اکنون نوبت کمر شلوار است. یک کش که نصف دور باسن است را به کمر شلوار سردوز کرده و بعد تا زده و دوخت می‌زنید. برای دمپای شلوار هم، اول سردوز کرده و بعد بدوزید. شلوار دامنی شما آماده است.

در این مقاله آموختیم که خیاطی و البته دوختن شلوار خیلی هم سخت نیست و فقط با تمرکز ، علاقه و دانش کافی می‌توانید یک شلوار، بخصوص شلوار دامنی را به راحتی بدوزید. با کمی تغییر در این الگو می‌توانید شلوارهای متنوعی بدوزید. فقط کافیست کمی خلاقیت به خرج دهید. فراموش نکنید خیاطی یعنی صبوری.  امیدواریم یک خیاطی خوب و دلچسب داشته باشید